Výlet do ZOO Olomouc - úterý 4.6.2024

Mateřinková Olympiáda - čtvrtek 30.5.2024

kulturní odpoledene

Dopravní hřiště - Rybičky

Co nás čeká v květnu

Muzikohrátky s paní Lucií Tomkovou

19.4. jsme prožili perfektní dopoledne s paní Lucií Tomkovou, která nám ppřivezla spoustu etnických nástrojů a mnohé z nich jsme s mohli vyzkoušet. Byla to obrparáda, všem se to moc líbilo a určitě paní Tomkovou zase pozveme. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více fotografií v naší galerii.

 

Co nás čeká v Dubnu

Co nás čeká v březnu

Křeslo pro hosta - povolání: Stolař

V pátek 1.3. jsme navštívili stolařskou dílnu pana Marka Janů, kde nám spolu s panem Tomášem Vepřkem předvedli vše, co obnáší stolařské řemeslo. Děti byly nadšené, vyzkoušely si co mohly a navíc odnesly krásný dárek. Velmi děkujeme za parádní dopoledne. 

 

Více fotografií ZDE.

 

VYŠETŘENÍ ZRAKU OČNÍM SPECIALISTOU PRIMA VIZUS - MŠ, Příravná třída, 1.a2.třída ZŠ

V naší Mateřské škole proběhne 16.4.2024 tradiční vyšetření zraku dětí očním specialistou z kliniky Prima Vizus. 

Zájemci vyplní kontatní údaje na formuláři ve třídě Rybiček, cena je 200,- (něktré pojišťovny částku proplácí ze svých preventivních programů)

Více informací o vyšetření naleznete na webových stránkách http://www.primavizus.cz/   nebo v letáčku v šatně. 

Smyslem vyšetření zraku je aktivní vyhledání dosud nezjištěných refrakčních (dioptrických) vad u dětí, včasné zahájení účinné léčby

a předcházení tak dalšímu zhoršování zraku, zejména vzniku tupozrakosti. 

Copak nám Únor přinese...

... a máme tu Leden!

Poděkování

Velice se vážíme přízně rodičů a přátel školky - díky za podporu materiální i finanční.

 

Děkujeme za lepidla, papíry barevné i bílé, výtvarný materiál, okrasné dýně k výzdobě, ...

Také obrovské díky za finanční dar manželům Klimešovým a anonymnímu dárci.

V pondělí 18.12. nás čeká vánoční besídka s nadílkou, která bude  letos bohatější.

 

heart  Děkujeme heart

 

 

 

 

 

 

Interaktivní tabule

V ránci Šablon pro MŠ OP JAK se nám podařilo pořídit dotykovou tabuli a také interaktivní program Barevné kamínky.

Je to super parádní, stále se to učíme, ale hrozně nás to baví... prostě "školka hrou".

Křeslo pro hosta

Projet Křelo pro hosta tentokrát navštívila kadeřnice paní Pavla Krmelová ze Šumperka, která dětem nejen ukázala vše co kadeřnice potřebuje pro svoji práci,

ale navíc na modelkách ukázala jak její práce vypadá v praxi. Velice děkujeme, Moc se nám to líbilo!!

Fotogalerie

Fotografování

Fotografovní proběhne 1.12. od 10:15 ve třídě Rybiček. Zájemci se nahlásí do seznamu v šatně MŠ nejdpozději do čtvrtka 30.11.

Na co se budeme těšit v prosinci

Sběr citrusových kůr

I v letošním školním roce plánujeme sběr tříděných citrusovýchu kůr - citron, pomeranč, mandarinka.

Loňský sběr přinesl výtěžek 1442,-. Všem sběračum moc děkujeme!!

Kvůli obtížím se skladováním, Vás prosíme, o nosení zvážené kůry až koncem ledna. Sběr pak ukončíme koncem dubna.

Co nás čeká v LISTOPADU

Bramboriáda a Putování Broučků a Berušek

V pátek dopoledne proběhne v MŠ Bramboriáda, kde prosíme rodiče, aby dětem připravili už na ČTVRTEK 2-3 průměrně velké brambory. Odpoledne Vás pak všechny zveme na pro nás již tradiční:

Metoda dobrého startu

Od začátku října pracují naši předškoláci v duchu Metody dobrého startu. Co MDS je, na jakých principech staví a jak se realizuje si můžete přečíst níž. Čtvrtou lekci jsme realizovali za pomoci maminek, které nejen že pomohly dětem se trošičku rozhýbat, ale také jim pomohly udržet rytmus a tempo při idividuálním cvičení. Někomu se dařilo více, někomu méně ... maminky byly pro děti skvělou oporou a my věříme, že další společné odpoledne se ponese ve stejně příjemném duchu. Děkujeme, že jste se zapojily!

   

Barevný týden

V pondělí 16.10. jsme odstartovali BAREVNÝ TÝDEN. Maličké Žabičky pořádně provětrali 3 barvičky a  Rybičky a všichni školáci s námi prošmějdili skříně a oblékli se hned do pěti barev. Jak to dopadlo se podívejte do naší GALERIE. Zde je malá ochutnávka z týdne plného barevného hraní. PS: Maminkám a tatínkům OBROVSKÉ DÍKY, že nám pomohli vytvořit tolik barevné legrace.

 

    

Přijelo k nám divadlo

Pondělní den jsme zahájili nejen sluníčkově, protože nám začal Barevný týden ve znamení žluté barvy, ale také logopedií s paní Mgr. Bašťářovou a především kouzelným pohádkovým příběhem "O Karlíkovi, který zachránil babičku". 

 

FOTOGALERIE

Bramboriáda a Putování broučků - 3.11.2023

Akci ještě připravujeme a dolaďujeme, ale už ted víme, že dopoledne proběhne Bramboriáda v MŠ, kde poprosíme rodiče o 2-3 průměrně velké brambory a k večeru rozzáříme Rovensko lampionkovým průvodem se startem od školy. Čas a průběh akce včas upřesníme.

Výstava v Muzejíčku v Šumperku

Pohádkové dopoledne jsme prožili ve středu 10.10. v šumperském Muzejíčku na výstavě s názvem: Pohádky. A bylo to opravdu pohádkové. I naše nejmenší dětičky z Žabiček loupaly perníčky z perníkové chaloupky, vysvobodily Šípkovou Růženku ze spánku ve veži a také se skamarádily s tříhlavým drakem. Výstava byla opavdu moc pěkná a my jsme si to všichni moc užili.

Další fotografie najdete ZDE.

Keramika v Šumperku

Předškoláci se zúčastnili první návštěvy keramické dílky v Šumperku U Komina. Moc se jim tam líbilo a sklidili pochvalu, že jim jde práce pěkně od ruky. Ani cestování autobusem s přestupem v Chromči pro ně nebyl žádný problém, proto se už těšíme na další návštěvu. Keramickou dílnu budou navštěvovat zaždý první čtvrtek v měsíci. 

Více fotografií v naší FOTOGALERII.

Co nás čeká v říjnu

 

Úvodní informační schůzka

Prosíme o seznámení se se zápisem, děkujeme:

Zápis z informační třídní schůzky                                                 6. 9. 2023

Program:   

  • Zahájení – přivítání rodičů, aktualizace Evidenčních listů, podpisy presence, seznámení s učitelkami, asistentkou pedagoga
  • Platby – sloučení platby stravného a školného:
  •         Platba SIPO – automatické strhávání
  • nebo  Platba jednorázovým příkazem – dle variabilního symbolu na lístečku rekapitulace výdeje stravy ze školní jídelny
  • V hotovosti – stravné u vedoucí stravovny a školné ve třídě učitelce

      - školné 300,-, předškolní děti jsou platby zproštěny

      - v září pouze školné, strava až v říjnu zpětně … do 15. dne v měsíci

      – ceny stravného (viz. web, nástěnka ve třídě, jídelně)

      - odhlašování i přihlašování dětí den dopředu do 11:00 hodin, dítě bez stravy nemůže být

        do MŠ přijato, nemocné neodhlášené dítě si může první den stravu vyzvednou do 14:00, další den

        za plnou cenu

       - informace o složení jídelníčku dětí – pestrost a vyváženost stravy odpovídající požadavkům

       dítěte, důležitá je i pozitivní motivace dětí

  • Seznámení se školním řádem – rodiče byli bodově seznámeni se Školním řádem MŠ, stvrdili podpisem (ŠŘ je k nahlédnutí na nástěnce v šatně MŠ nebo na webu školy), poučení rodičů o povinnosti seznámit se se školním řádem a jeho dodržováním.

- provoz MŠ: 6:30 – 16:00 (scházení i rozcházení dětí ve třídě Rybiček, Žabičky jsou ve své třídě od 7:15 – 15:00). Nutnost přivádět děti do MŠ nejpozději do 8:00 (aktivace čipu také do 8:00, poté zvonit, dále pak od 14:00-16:00)

 

- Režim dne jednotlivých tříd se malinko liší (Žabky – dopolední svačinka 8:45, oběd 12:30, Rybičky – dopol. svačinka 9:00, oběd 11:45, odpolední klid obě třídy do 14:30)

 

- seznámení rodičů s povinností předávat dítě přímo učitelce, při odchodu nahlásit příchod dospělého. Učitelky nepředávají dítě osobám, které nemají zmocnění zákonných zástupců nebo v případě podezření na užití alkoholu nebo jiných návykových látek. Zodpovědnost učitelky za dítě nastává v jeho přijetí do třídy MŠ a končí v momentě předání zákonnému zástupci nebo zmocněné osobě.

 

- zdravotní stav dětí – zákonní zástupci předávají děti do MŠ zdravé. MŠ má právo dítě nepřijmout pokud má dojem, že by mohlo ohrozit ostatní a je povinností rodičů doložit lékařské vyšetření pokud mají pocit, že jsou v právu (týká se to dětí se silným kašlem, zelenou rýmou, horečkou, průjmovým onemocněním, vyrážkou). Zároveň je povinností rodičů hlásit změny zdravotního stavu dětí, abychom předešli k jejich ohrožení (potravinové intolerance, alergie, astma,…) Učitelky zároveň sledují zdravotní stav dětí a je jejich povinností hlásit jakékoliv patologické změny na dítěti příslušným orgánům k dalšímu šetření (OSPOD, PČR).

 

- seznámení rodičů s pravidly, které dodržujeme – přivítání se, pozdravení, podání ruky při rozloučení, opět kontakt s dospělým, děti se učí základům společenského chování – poděkovat, požádat, mytí rukou, úklid hraček,…

 

- seznámení rodičů s jejich právy – poskytování informací, právo ochrany dětí, diskrétnost

  • seznámení se ŠVP (Školním vzdělávacím programem) Putování ráčka Roveňáčka“, s plánem třídních vzdělávacích bloků a realizací vzdělávací nabídky – k nahlédnutí ve třídách. Vyzvání rodičů k účasti při tvorbě TVP (Třídní vzdělávací program) Připomínky a náměty pro činnosti, exkurze a jiné aktivity jsou vítány.

- Různé:

- Prázdninové provozy – prázdninové provozy ZŠ se MŠ zpravidla netýkají, ale zjišťujeme předběžný zájem rodičů o zachování provozu MŠ v době těchto prázdnin (podzimní, pololetní, jarní, letní) Po dohodě se zřizovatelem jsme stanovili minimální počet přihlášených dětí na 10. Pokud se o podzimních prázdninách projeví stav jako ekonomicky nevýhodný, MŠ v době ostatních prázdnin, mimo letních, přeruší provoz.

 

- oznámení o vyhlášení ředitelského volna ve dnech 29.9., 21.12. a 22.12.2023

 

- školní výletyPřítomnost dítěte v MŠ v den výletu, návštěvy divadla, kina nebo jiné akce, kde musíme použít dopravní prostředek, bereme jako souhlas zákonného zástupce, že se dítě může této akce zúčastnit. Pokud rodič nesouhlasí, aby se dítě zúčastnilo, musí tuto skutečnost předem nahlásit a domluvit se na alternativě.

 

- informace ke kroužkům v MŠ – Kroužky do MŠ nepatří. MŠ poskytuje dětem v rámci vzdělávací nabídky vše co potřebují pro jejich vývoj a rozvoj  -  denně cvičíme, zpíváme, rytmizujeme, tancujeme,… proto další aktivity „nad rámec“ MŠ neposkytujeme.

     Nabízíme doplňkové aktivity – kterých se mohou děti zúčastnit – předškoláci - keramika, lyžování… a hledáme další možné aktivity, které by mohly součástí našeho vzdělávacího programu – muzikoterapie, arteterapie.

 

- logopedie – MŠ vyhledává děti s logopedickými obtížemi v řeči a doporučuje rodičům návštěvu klinických logopedů. 1x týdně je dětem zařazeným do logopedické péče nabízeno procvičování na základě doporučení jimi vybraného logopeda. V září proběhne interní depistáž řeči dětí učitelkami a také na žádost konzultace s naší p. logopedkou p. Mgr. Marcela Bašťářovou. Nejstarší děti pak mohou využít její hodiny k nápravě řeči přímo v MŠ. (Zpravidla 2x do měsíce: 1x dopolední bez rodiče, 1x odpolední s rodičem)

            - Školní psycholog – od září bude také každé úterý fungovat v ZŠ nová školní psycholožka sl. Mgr. Lucie Kubíčková, která nabízí své služby nejen školáků, ale i dětem a rodičům MŠ. Nabízí poradenství, hledání řešení v bolístkách duše dětí i dospělých. Domluvit si s ní schůzku můžete přímo ve škole, nebo ji kontaktovat na mailové adrese:     kubickova.psycholog@gmail.com

 

- sběry – MŠ se přibližně do konce dubna účastní sběru tříděné a sušené pomerančové, mandarinkové a citronové kůry – z kapacitních důvodů ukládání obrovských pytlů s kůrou ji budeme vybírat až v lednu. Zapojujeme se také spolu se ZŠ do sběru vybitých baterií a PET vršků.

 

- konzultační schůzky - nejlépe po předchozí domluvě a dle potřeby rodičů i učitelů. Chceme na vzniklé situace reagovat co nejrychleji, proto je řešíme hned nebo v dohodnutém čase.

 

- informace - o fungování a aktualitách třídy, školy se rodiče dozví na nástěnkách v šatně, na webové stránce školy nebo ve třídě u učitelek.

     V základním panelu školního webu www.skolarovensko.cz jsou podstatné rubriky Aktuality a Kalendář akcí, v liště záložek Mateřská škola pak podsložka Co se u nás děje a Galerie. Některé odkazy bývají proklikávací.

 

- spolupráce s obyvateli obce - čtecí babička, křeslo pro hosta, knihovna, spolky, ….

Uvítáme jakoukoliv aktivitu ze strany rodičů, budeme rádi za každý jejich tip na výlet, besedu, tvoření, ...

 

- Sponzorství - budeme a jsme rádi za jakoukoliv podporu a formu darů MŠ i ZŠ.

 

- Informace pro rodiče předškoláku – Povinná docházka předškolních dětí, zapisování absence do Omluvných listů, informace k Testům školní zralosti - únor, logopedie, nabídka odpolední aktivity pro děti a jejich rodiče, další doporučení

 

Pokud jste dočetli až sem - jste úžasní a my se těšíme na nový školní rok s Vámi a hlavně s Vašimi dětmi!!

Nový školní rok odstartujeme v pondělí 4.9.2023

Úvodní informační třídní schůzka se ve středu 6.9.2023 v 16.00.

Letní prázdniny

Pasování školáků a rozloučení se školním rokem

Pasování našich školáčků na školáky a ukončení školního roku proběhne ve čtvrtek 29.6. na školkové zahradě od 16:00.

Tablo si můžete prohlédnout  až do 23.6. v zádvěří Obecního úřadu v Rovensku, poté bude vystaveno v naší ZŠ. 

heart

KALENDÁŘ NÁM DNES PRAVÍ, ŽE SE SVÁTEK DĚTÍ SLAVÍ

... a tak jsme ho oslavili i my ve školce!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A jestli se to povedlo uvidíte v naší   FOTOGALERII.

Dopravní hřiště

Školkový výlet - informace

Křeslo pro hosta - povolání: AUTOMECHANIK

Na úterý 30.5. jsme si naplánovali další, letos již poslední, Křeslo pro hosta. A vzhledem k tomu, že všechny propriety k tomu určené, by se nám do školky snad ani nevešly ... museli jsme si za tímto povoláním dojít. Nešli jsme daleko,  jen na křižovatku do autoservisu, kde nám automechanici pan Miroslav Kylar a pan Václav Wagner představili svoje povolání. Děti kulily oči navrch hlavy. Mrkli se na automobil zespodu, podívaly se, jak se mění plášť na disk a také jak se nově obuté kolo vyvažuje. 

Moc oběma automechanikům děkujeme,  bylo to velmi poučné. Další fotografie opět v naší GALERII.

 

Červen

Miminkový den

V úterý 16.5. jsme si udělali v Rybičkách Miminkový den a musíme říct, že jednou budou z našich dětí úžasné maminky a skvělí tatínkové heart

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrkněte se jak nám to BÁJEČNĚ ŠLO.

         

        

Svátek maminek na Orlovně

V neděli 14.5. jsme společně oslavili svátek maminek na Orlovně. První vystoupily maličké Žabky a svoje vystoupení zvládly na jedničku. Byly velmi roztomilé a jejich vystoupení bylo balzámem na duši. Po nich následovaly Rybičky spolu s dětmi z Přípravné třídy a i ony vykouzlily maminkám úsměv na tváři. Jsme velmi potěšeni, že se oslavy zúčastnilo tolik maminek a dalších členů rodin dětí. Bylo to velmi mile ztrávené odpoledne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další fotografie jsou v naší FOTOGALERII.

 

Koncert ZUŠ Zábřeh

11.5. se předškoláci z Rybiček a Přípravné třídy zúčastnili koncertu na ZUŠ Zábřeh. Koncert byl opravdu překrásný a děti si ho moc užily. 

Další fotografie ZDE.

Svátek maminek

Srdečně Vás zveme: 

heart Pilně trénujeme a moc se těšíme! heart

 

 

 

 

 

 

 

smileysmileysmiley

 

Přidali jsme nové fotografie do DUBNA a už i něco málo do KVĚTNOVÉ záložky.

Květen v MŠ

Prázdninový provoz MŠ

Den ZEMĚ - turistická vycházka Rybiček do lesa

22. duben patří naší planatě Zemi

Proto se Rybičky vydaly do lesa, aby si nejen zakončily týdenní projet o lesu a lesní zvěři, seznámily se s naším okolím, ale také si nastínili proč je důležité se kolem sebe dívat, přírodu chránit a naučily se k přírodě chovat s respektem a citlivostí. Co nás velice mile překvapilo - pytel na odpadky, který jsme sebou nesli, nebyl potřeba. Naše děti ví, že co si do přírody přinesu, to si také odnesu a tímto heslem se nejspíš řídili všichi, kteří stezku, po které děti šly, navštívili, protože jsme nenašli jediný odpad, který by děti pomohly ulkidit. 

Také si splnily pozorovatelské úkoly a popřáli naší planetě všechno nejlepší k jejímu dni.

No nemáme my to báječné děti?!

Další foto opět v GALERII.

Divadlo ve škole - Mauglí

Školáci se zúčastnili olomoucké přehlídky školních divadel Poděs a protože se chtěli předvést i nám, pozvali nás na svoji hru z názvem Mauglí.

Dětem se to moc líbilo.

Školáci jsou JEDNIČKY!!!

Další fotky v naší FOTOTÉCE.

Krokodýlek Olomouc

Ve školce nejde proud a tak co budeme dělat??? ... pojedeme na výlet! A rovnou do krajského města!

Maminky připravily dobrouty ke svačině, takže jsme měli báječný den plný dobrodružství a mňamin.

Další fotky naleznete ve FOTOGALERII.

 

Tvořivá jarní dílna

V pondělí 3.4. 2023 proběhla v MŠ Tvořivá jarní dílna za účasti rodičů a dětí z MŠ i Přípravné třídy. Maminky napekly dobrůtky a tak šla dětem práce lépe od ruky.

Moc Vám děkujeme za, snad i pro Vás, příjemně strávené odpolene.

Fotografie jsou samozřejmě ve FOTOGALERII a zde je alespoň malá ochutnávka: 

Vyšetření zraku očním specialistou PrimaVizus

Opět jsme dostali nabídku k vyšetření zraku dětí očním specialistou z kliniky Prima Vizus.

Zájemci vyplní kontatní údaje na formuláři v šatně. Termín vyšetření upřesníme.

Více informací o vyšetření naleznete na webových stránkách http://www.primavizus.cz/   nebo v letáčku v šatně. 

Smyslem vyšetření zraku je aktivní vyhledání dosud nezjištěných refrakčních (dioptrických) vad u dětí, včasné zahájení účinné léčby

a předcházení tak dalšímu zhoršování zraku, zejména vzniku tupozrakosti. Vyšetřen stojí 200,- a některé pojišťovny jej proplácí.

Na návštěvě v 1. třídě

Předškoláci byli na návštěvě v první třídě, kde se nastačili divit, jak už umí školáčci počítat.

... když takhle 28.3. napadne ještě sníh...

... to se jednou ráno probudíte a počasí si řeklo: Ještě se pořádně nevyblbli! ... 

 

Výlet do Krokodýlka

Tvořivá jarní dílna

Co nás čeká v Dubnu

Přišlo jaro se sluníčkem, otvírá zem zlatým klíčkem

První jarní den jsme pomohli sluníčku probudit přírodu ze zimního spánku pomocí stezky plné básniček a veselých úkolů.

Děti úkoly zvládly levou zadní a sluníčko je odměnilo Petr-klíčem k jaru ... jak si děti prožily a užily první jarní den si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII.

  

Křeslo pro hosta - povolání ZDRAVOTNÍ SESTRA s paní Janou Unzeitigovou

Další křeslo pro hosta proběhlo v pondělí 13.3. a my velmi děkujeme oběma zdravotnicím, zdravotní sestře paní Janě Unzeitigové i její asistentce paní ošetřovatelce Aničce Nedomové za úžasné představení velmi důležitého a náročného povolání a tím je ZDRAVOTNÍ SESTRA. Obě dámy dětem ukázaly jak probíhá jejich pracovní den. Děti si mohly vyzkoušet ošetření zranění, učily se obvazovat, mohly si změřit tlak a poslechly si jak jim ťuká srdíčko pomocí stetoskopu a mnoho a mnoho dalšího. Také připomenuly důležitost prevence úrazů, seznámily děti s mobilní aplikací záchranka a připomenuly důležitá telefonní čísla. Bylo to velmi poučné a přínosné dopoledne.

Všichni jsme si to užili a ještě jednou MOC děkujeme!

Fotografie najdete opět v GALERII.

Šikulkové u Žabiček

Nejmenší děti nám dělají obrovskou radost. Chodí do školky rády, pěkně si hrají a pracují, jsou obrovští jedlíci  a úžasní smíšci.

Můžeme je jen pochválit. heart

Ten dělá to a ten zas tohle

Pustili jsme si písničku Jana Wericha a seznámli se jak s tradičními, tak s méně známými povoláními. A také jsme se dozvěděli proč vlastně naše mamky a taťkové do té práce jezdí. Některé odpovědi byly opravdu hodně srandovní a děti dostaly za úkol se na to doma ještě raději přeptat laugh. Procházkou po naší vesničce jsme objevovali další a další povolání, která zde lidé vykonávají. Děti směly nakouknout do kanceláře pana starosty a paní referentky, nakoukly do knihovny, navštívily kadeřnictví a podívaly se jak se nakupuje v našem obchodě. A věděli jste, že v kostele pracuje pan farář a pan kostelník? I tohle naše děti věděly. Jsou to šikulky a my moc děkujeme, že jsme mohli přijít na návštěvu na OÚ, do kadeřnictví i do obchodu. 

Březen - měsíc knihy

Protože je březen měsíc knihy, věnovali jsme druhý březnový týden knihám. Děti se dozvěděly jak a z čeho se knihy vyrábí, jaké knihy si mohou přečíst a prohlédnout a učily se pracovat s knihou jako se zdrojem informací ale i zábavy. Hrály si na knihkupectví i knihovnu. A pro srovnání navštívily starší děti nejprve knihovnu v Zábřehu a potom všechny společně i s malými dětmi místní knihovnu v Rovensku. Zábřežská knihovna děti seznámila s písmenkem "K" jako KAMARÁD a krásným a poutavým příběhem o medvědovi a jeho sousedech králících.  Rovenská knihovna nabídla dětem jarní povídání. Fotky z obou návštěv si můžete prohlédnout v Galerii.

Návštěva rovenských skautek

Monika a Eliška z Junáku nás přišly pozvat do jejich skautského střediska. Děvčata dětem přiblížila skautskou ideeu a náplň jejich pravidelných setkávání a my jsme jim na oplátku zazpívali písničku. Takže pokud mají děti čas a chuť se naučit něčemu zajímavému a příjemně ztrávit páteční odpoledne, jsou srdečně zvány.

 

Březen - za kamna vlezem ... ale nudit se tam rozhodně nebudem!!

Maskový karneval

V pátek 17.2.2023 jsme začarovali naši školku a proměnili děti na pohádkové bytosti, superhrdiny, rytíře, mořské panny a další a další masky.

Děti si užily dopoledneplné tanečků, her, tvoření a  hlavně zábavy s kamarády.

Další forografie tradične v GALERII.

 

 

Kino v Zábřehu

Navštívili jsme kino Retro. Krásná loutková pohádka Kvík o malé holčičce Babs a jejím prasátku děti doslova pohltila. Uprděné prasátko dětem vykouzlilo na tvářích úsměv a film jsme si všichni parádně užili. 

 

Keramika v Šumperku

Ve středu 1.2. jsme poprvé zkusili keramickou dílnu ve středisku Komín v Šumperku. Musíme říct, že to předčilo naše očekávání a dětem se tvoření moc líbilo. Paní lektorka děti pochválila. Hned jsem se domluvili na další spolupráci. 

Další fotografie z tvoření naleznete tradičně ve fotogalerii.

Co nás čeká v únoru

Logohrátky Slávka Boury

26.1. nás v ve školce navštívil pan Slávek Boura a pomohl nám rozhýbat pusinky a jazýčky se svým Logohrátkovým programem. Kromě toho, že jsme si pořádně protáhli mluvidla, to byla velká legrace. Slávek je logoped a s dětmi to prostě umí.

 

Fotografie najdete tady.

U krmelce s dobrotami pro zvířátka

V pátek 20.1. nám přálo počasí - zamrzlo - a tak jsme se vydali s dobrotami ke krmelci a zaječáku. Děkujeme všem rodičům, že s dětmi připravili pro zvířátka tolik dobrot. Na dalších vycházkách budeme chodit kontrolovat, jestli zvířátkům chutná a třeba se nám podaří ze stop ve sněhu i přečíst, která zvířátka to byla.

Více fotografií zde v galerii.

Křeslo pro hosta - povolání ŠVADLENKA s paní Renatou Jedelskou

Nový host a nové povolání.

Paní Renata Jedelská a její Maruška nám představily povolání švadlenky. Děti si prohlédly časopis se střihy, podívaly se jak se střihy překreslují, stříhají i to jak se z nich postupně skládá hotový výrobek. Paní Jedelská dětem předvedla, jak se šije na šicím stroji a připravila si pro ně ušitý pytlík, do kterého bylo potřeba navléct šňůrku a brzdičku. Úkol to nebyl zrovna jednoduchý, ale nakonec jsme to všichni zvládli. Aby si děti pytlík poznaly, nažehlili jsme na něj obtisk s jejich školkovou značkou. Ale úplně nejtěžší bylo nakonec vymyslet, co si do něj doma schovají za poklad laugh.

Děkujeme paní Jedelské za perfektní dopoledne a užasný nápad. 

Více fotografií v galerii.

Jak se čtou geometrické tvary??? ...

... no přece podle barvy laugh a že nám to jde!

Keramika Komín v Šumperku

Protože nám z kapacitních důvodů zábřežská keramika nabídla termín až v květnu, využili jsme nabídku Vily Doris v Šumperku a první "zkušební" keramika v Komíně proběhne už 1.2. pro předškoláky a 2.2. pro Přípravnou třídu. Je to dál, tak je potřeba počítat s tím, že děti přijedou ze Šumperka později (12:20, zastávka u restaurace) a tím půjdou i později na oběd.

Doufáme, že se dětem bude líbit stejně jako v Zábřehu. 

Jak se volí hlava státu?

Protože děti vnímají, co se kolem nich děje, tak jsme si i my ve školce povídali o tom, jak se jmenuje naše republika, jak hlavní město, poslechli jsme si státní hymnu, seznámili se se státními symboly a v neposlední řadě také, kdo stojí v čele naší země. Téma to bylo velmi zajímavé a děti se zapojily s nebývalou důležitostí, protože volba hlavy státu, je přece něco tak vyjímečného. Prohlédly si proto nějaké profily kandidátů a podívaly se na videa. Také odpovídaly na otázky typu co snídá pan prezident, čím jezdí do práce a podobně. Bylo zajímavé porozovat, že některé děti doma poslouchají rozmluvy rodičů, protože měly jasno a jiné se nejspíš řídily vlastní sympatií. Každopádně, kdyby volily děti ... výsledek by byl ...  

Mrknout jak to dopadlo můžete do naší fotogalerie a také na krátké videowink

 

Keramika

V pátek 16.12. byli všichni předškoláci v keramice. Pokud se nic nepokazí, měli bychom mít hotové výrobky k dispozici ve školce již v úterý 21.12. 

- pokud mají rodiče marodů cestu kolem, můžete se pro ně zastavit wink

Fotky tradičně ve fotogalerii.

Školičkové čekání na Ježíška

Ve středu 14.12. jsme netrpělivě vyhlíželi odkud k nám přiletí Ježíšek.

Protože pořád neletěl.....rozhodli jsme se si to čekání zkrátit společným notováním - Rybičky a děti z Přípravky zazpívaly a zahrály na nástroje Žabičkám a pak zase prckové zanotovali větším kamarádům .

Děti měly uši nastražené.......až se konečně dočkaly vytouženého zacinkání.

Prohlednout si, jak to vypadalo, můžete tady, protože NADÍLKA byla bohatá a RADOST obrovská. Fotografie jsou zase TADY.

... a maminky ... děkujeme Vám wink!

Na skok v ptačím světě

12.12. k nám přijela vzácká návštěva - pan doktor Vachutka nám přijel ukázat své opeřené svěřence s moc pěkným povídáním o nich.

Děti se dozvěděly spoustu zajimavostí ze světa exotického ptactva, prohlédly si přivezené papoušky, astrildy a hrdličky si navím mohly také pohladit.

Děkujeme za návštěvu! 

Další fotografie v naší fotogalerii.

Jak jsme si otevřeli novou školní zahradu

Stejně jako to dělají dospěláci .... i my jsme si otevřeli novou školní zahradu. Byla to báječná sláva plná očekávání.... a musíme se přiznat, že bylo předčeno!

Herní prvky jsou naprosto super! Spoustu zábavy si na zahradě užijí jak trpaslíčci z Žabiček, tak i vělší děti z Rybiček a Přípravky. Hřiště si ale jistě užijí i školáci wink.

Fotografie naleznete zde ve fotogalerii a také máme jedno krátké video.

Moc děkujeme zřizovateli - obci Rovensko i firmě Hras, která  nám hřiště dodala v tak krátkém čase. 

Jak to bylo na Mikuláše ...

V úterý 6.12. navštívil naši školku Miluláš se svojí družinou. Děti zatancovaly a zarecitovaly a za odměnu dostaly mikulášský balíček.

 

 

Celá svatá sružina byla naprosto úžasná a i ty nejmenší děti to zvládly báječně heart 

Děkujeme svatý Mikuláši, adělé z nebe i čertíci z pekla ... byli jste naprosto skvělí!!!

Fotografie si prohlédněte v naší fotogalerii  a video zase naleznete zde na Youtube

Poděkování

 

   Poděkování

 

 heart velmi děkujeme za finanční dar rodičům Elenky a Kubíka. Dětem jsme objednaly kvalitní dřevěné stavebnice a hračky. 

heart další velké díky letí k místnímu SDH, který nám daroval výtěžek z prodeje punče. Snad jsme jeho drobnou "autohasičskou" podmíku splnily winklaugh

 

 

Co nás čeká ve školičce v PROSINCI?

Adventní knihovna

28.11. si pro děti připravila adventní program v místní knihovně paní knihovnice Boženka Sojáková.

Velmi děkujeme za mile strávené dopoledne!

Kde se bere mléko?

16.11. Rybičky prožily parádní odpoledne na místním družstvě.

Se svolením hlavního technika nás dílnou, kde se opravují zemědělské stroje i přilehlým družstvem provedl p. Ladislav Jedelský.

Maličký třídní projekt tak dostal uplně jiný rozměr - děti si mohly prohlédnout dojírnu, teletník, kravín a to navíc s podrobným popisem.

Opět velké dobrodružství a super zážitky.

Veliké díky!!!

Co děti potřebují do školky

Co dítě potřebuje:

Do třídy:

- oblečení – tepláky, kalhoty , šaty, sukýnky, …

- náhradní oblečení do skříňky pro případ znečištění

- papuče s pevnou patou – ne pantofle

- pyžamo (dle počasí krátké / dlouhé)

- balení papírových kapesníků ( krabička / balíčky ) 

 

Na pobyt venku:

- oblečení (případně i boty) dle počasí na zahradu (oblečení do každého počasí, pláštěnku, gumáky,…), pokrývky hlavy

- pobyt dětí venku trvá dle počasí a potřeb dětí někdy i 2 hodiny, proto nic nepodceňujte – rukavice, nákrčníky, pokrývku hlavy (zima / slunce)

 

– děti opravdu nemohou být ve stejném oblečení venku v písku a pak ve třídě !!!

 

Na výlety:

- podepsaný baťůžek, pitíčko v láhvi s uzávěrem, pláštěnku

 

Vše podepsané, nebo jinak označené!     Děkujeme

Lesohrátky

Školkový výlet

 

Školkový výlet - Historický areál Bouzov

  - odjíždíme v 8:00, návrat dle počasí, nejpozději v 15:00,  svačiny i oběd z MŠ, oblečení dle počasí.

Do batohu pláštěnku a pití, na hlavu čepici a na tvář úsměv od ucha k uchu! 

Více info o areálu : Bouzov

Lesohrátky

 

 

 

Zápis pro děti z Ukrajiny

 

Oznámení o konání zvláštního zápisu do předškolního vzdělávání ve školním roce 2022/2023 podle § 2 zákona č. 67/2022 Sb. (Lex Ukrajina školství),

 

Повідомлення про спеціальний запис до дошкільного навчального закладу на навчальний рік 2022/2023 згідно з § 2 Закону № 67/2022 Зб. («лекс Україна» - освіта)

 

Ředitelka základní školy a mateřské školy / Директор початкової школи та дитячого садка Rovensko 227, 789 01

oznamuje místo a dobu konání zvláštního zápisu dle § 2 zákona č. 67/2022 Sb. do předškolního vzdělávání pro školní rok 2022/23:

повідомляє про місце та час проведення спеціального запису відповідно до § 2 Закону № 67/2022 Зб. до дошкільного навчального закладу на навчальний рік 2022/2023:

Tento zvláštní zápis je určen pouze dětem, Цей спеціальний запис стосується тільки дітей,

  • kterým byla poskytnuta dočasná ochrana v souvislosti s válkou na Ukrajině. Prokazuje se vízovým štítkem nebo záznamem o udělení dočasné ochrany.

- які отримали тимчасовий захист у зв’язку з війною в Україні. Підтвердженням є візова наклейка або запис про надання тимчасового захисту.

  • kterým bylo uděleno vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území ČR, který se automaticky ze zákona považuje za vízum pro cizince s dočasnou ochranou. Prokazuje se uděleným vízovým štítkem nebo razítkem v cestovním pasu.

- які отримали візу на перебування понад 90 днів з метою толерованого перебування у Чеській Республіці, яка за законом автоматично вважається візою для іноземців з тимчасовим захистом. Підтвердженням є візова наклейка або штамп у закордонному паспорті.

 

Nevztahuje se na ostatní cizince, byť by měli ukrajinské občanství. 

Це не стосується інших іноземців, навіть якщо вони громадяни України.

 

Termín zápisu / Дата та час запису:    1. 6.  – 3. 6. 2022 

Místo zápisu / Місце запису: Mateřská škola Rovensko, Rovensko 227

 

Organizace zápisu / Порядок запису: 

1. O přijetí žádá zákonný zástupce podle ukrajinského práva nebo zákonný zástupce podle českého práva.

- Заяву про зарахування дитини подає законний представник за законодавством України або законний представник за законодавством Чеської Республіки.

2. Zákonný zástupce je povinen k předškolnímu vzdělávání ve školním roce 2022/23 přihlásit dítě, které pobývá déle než 3 měsíce na území ČR a dovršilo k 31. 8. 2022 věku 5 let.

- У 2022/23 навчальному році законний представник зобов’язаний записати до дошкільного навчального закладу дитину, яка перебуває в Чехії більше 3 місяців і яка на 31.08.2022 року досягла 5-річного віку.

3.  Zákonní zástupci jsou povinni předložit tyto dokumenty:

- Законні представники зобов’язані подати такі документи:

a) žádost o přijetí k předškolnímu vzdělávání (vzor je dostupný v česko-ukrajinské verzi ZDE*, nebo lze vyzvednout osobně ve spádové mateřské škole)

- заяву про зарахування дитини до дошкільного навчального закладу (зразок доступний у чесько-українській версії ТУТ*, або можна забрати її особисто у відповідному дитячому садку)

b) vízový doklad dítěte (při jiném než osobním podání se předloží kopie dokladu, která se založí do spisu);

- документ дитини, в якому є віза (якщо документи не подаються особисто, треба надати копію документа, яку буде поміщено у папку);

c) doklad, ze kterého vyplývá oprávnění dítě zastupovat;

- документ, що дає право представляти дитину;

d) potvrzení dětského lékaře z ČR o očkování dítěte (neplatí pro děti plnící povinné předškolní vzdělávání (tj. děti, které dovršily k 31. 8. 2022 5 let))

- довідка від чеського педіатра про щеплення дитини (не стосується дітей, які зобов’язані відвідувати дошкільний навчальний заклад, тобто дітей, які на 31.08.2022 р. досягли 5 років)

4.   O přijetí k předškolnímu vzdělávání rozhoduje ředitel školy dle stanovených kritérií.

- Рішення про зарахування дитини до дошкільного навчального закладу приймає директор навчального закладу за встановленими критеріями.


 

V /м. Rovensku dne/дата 17. 5. 2022

Mgr. Gabriela Kubíčková

                                                                Ředitelka základní školy a mateřské školy 

                                                        / Директор початкової школи та дитячого садка

Prázdninový provoz MŠ

Děti si, prosím, prohlašuje do tabulky v MŠ nejlépe do 10.6.2022. Stravné i školné se bude hradit předem formou zálohy - vypočítá vedoucí školníjídelny. Je nutné si na prázdniny odhlásit SIPO nebo zrušit trvalý příkaz. Děkujeme

Tvořivá jarní dílna

Oční vyšetření Prima Vizus

Vyšetření zraku dětí firmou PRIMA VIZUS

I v letošním roce plánujeme pro děti vyšetření zraku firmou Primavizus. Více informací si můžete přečíst na jejich webových stránkách: https://www.primavizus.cz/

Od úterý 1.3. se mohou zájemci hlásit o vyšetření na listině v šatně MŠ, kde naleznete také letáky s informacemi o této akci. Vyšetření stojí 170,-  a některé zdravotní pojišťovny jej proplácí. 

!!! POZOR - vyšetření proběhne 1.4. 2022 od 10:45 hodin v prostoru MŠ !!!

Karneval 1.3.2022 - MŠ + Přípravná třída

V úterý 1.3. 2022 porádáme pro děti MŠ a Přípravné třídy maskový karneval.

Děti mohou přijít v kostýmu již ráno.

Moc se těšíme!

 

Testy školní zralosti - 9.2.2022 od 8:00

Ve středu 9.2. 2022 proběhnou v naší MŠ testy školní zralosti pro přihlášené děti, u krerých rodiče váhají,  zda jsou již připravené čili "zralé" na zvládnutí školní zátěže. O provedenéí testů jsme požádali Speciálně peagogickou poradnu v Šumperku. Rodiče tomuto testu nejsou přítoni.

Pokud potřebujete vědět více, zde nalezete odpovědi na některé Vaše otázky: https://www.krnacovaporadenstvi.cz/2020/12/03/co-vedet-o-vysetreni-skolni-zralosti-ditete/

Putování broučků a berušek

Putování broučků a berušek, 22.10.2021

 

V naší fotogalerii je jen malá ochutnávka, plné verze fotografií a krátké video naleznete v odkazech:

   https://ms-rovensko.rajce.idnes.cz/Putovani_broucku_22.10.2021/

  https://youtu.be/t8lWnmVh7E0

Co potřebují děti do MŠ

Co potřebují děti do MŠ:

 

Do třídy:

- oblečení – tepláky, kalhoty , šaty, sukýnky, …

- náhradní oblečení pro případ znečištění

- papuče s pevnou patou – ne pantofle

- pyžamo ( dle počasí krátké / dlouhé )

- balení papírových kapesníků ( krabička / balíčky ), vlhčený toaletní papír

 

Na pobyt venku:

oblečení / obuv do každého počasí (pláštěnku, gumáky,… ), pokrývku hlavy

 

– děti nemohou být ve stejném oblečení venku v písku a pak ve třídě !!!

 

Na výlety:

- podepsaný baťůžek, pitíčko v láhvi s uzávěrem, pláštěnku

 

Vše prosíme podepsané, nebo jinak označené

Sbírka pro Sárinku

 

Obrovská pochvala Laurince,

 

která doma sama obešla všechny babičky, tetičky a kamarády a nasbírala plnou tašku víček do sbírky pro Sárinku ze Svébohova.

 

heart Jsi jednička!!! heart

 

Den matek

Společná basídka k svátku maminek sice možná není,

ale i tak se děti naučily krásné básničky a vytvořily kouzelná přáníčka.  

 

 Maminka, to je polštářek pro sladké spaní.

Maminka je můj korálek, co nikdy nepustím z dlaní.

Je to můj medvídek, veselá pohádka i lžička medu.

Nezlob se, maminko, líp to nedovedu!

 

 

heartMaminky (a tatínkové, babičky a dědečkové,....) máme pro Vás videa heart

 básnička pro maminku

Co všechno umí  maminka a tatínek ?

Všechno nejlepší k Vašemu svátku !

Návrat dětí do školky 10.5.2021

V pondělí 10.5. se znovu otevřou dvěře do školky pro všechny děti!

 

Odpadá povinnost testovat děti.

Strava bude automaticky u všech dětí nahlášená, pokud budete mít změnu, dítko nenastoupí - musíte si ji sami odhlásit u vedoucí školní stravovny.

 

Těšíme se na Vás!

paní učitelky a teta Pavla

 

Čarodějnický den

Čarodějnický den v MŠ

V pátek 30.4. 2021 se ve školce převlečeme za čarodějnice a čaroděje.

Prosíme rodiče, aby dětem připravili kostým.

A aby to dětem, které jsou doma nebylo líto, poprosíme i jejich rodiče, jestli i dětem doma vytvoří kostým, a pošlou nám fotku. 

Na chodbě školy si vystvoříme galerii, kterou si pak budete moct prohlédnout i na webu MŠ.

Prázdninový provoz mateřské školy 2021

Ukončení sběru sušené kůry

Sběr sušené pomerančové, mandarinkové a citronové kůry

 

Už jen do konce dubna vybíráme tříděnou sušenou pomerančovou, mandarinkovou a citronovou kůru.

Všem sběračum MOC děkujeme!

PROVOZ MŠ od 12.4.2021

MŠ je od 12.4. zatím otevřena pouze pro předškoláky a děti rodičů pracujících v IZS.

Provoz je beze změn - 6:30 - 15:45

Děti se musí v MŠ pravidelně 2x týdně testovat antigenním testem. Rodiče dětem s testem pomáhají. V testovací den si rodiče neotvírají dveře čipem, ale zvoní a vyčkají na otevření. 

 

Uzavření Mateřské a Základní školy

Nařízení vlády ČR od 25.2.2021

Poděkování

Chtěli bychom poděkovat všem rodičům, kteří darovali dětem krásné dárky pod stromeček.

Zároveň velmi děkujeme za finanční dary, zejména pak 

za krásný sponzorský dar ve výši 3.000,-. 

Vážíme si Vaší důvěry a podpory a přejeme Vám všem úspěšný rok 2021!

Sběr kůry

Školkoví sběrači budou na konci roku odměněni za svoji píli.

Za každých 150g dostanou puntík a děti s nejvíce nasbíranými puntíky se mohou těšit na drobnou odměnu. 

O přínosu citrusových plodů si můžete přečíst zde https://cs.medlicker.com/1214-citrusy

Tak sběru zdar a ať vám chutná wink !

16.11. - UZAVŘENÍ MŠ

 Informujeme Vás o uzavření Mateřské školy z důvodu dezinfekce vnitřních prostor. Pondělní obědy si můžete vyzvednout do jídlonosičů ve školní jídelně. Provoz MŠ je znovuobnoven od středy 18.11. 

MŠ z provozních důvodů uzavřena

 Ve čtvrtek 29. 10. a v pátek 30. 10. 2020 je MŠ z provozních důvodů uzavřena.

Aktualizace k provozu Mateřské školy ve školním roce 2020/2021 vzhledem k COVID-19

Prosíme všechny zaměstnance školy, zákonné zástupce dětí, aby se seznámili s tímto dokumentem a svým podpisem stvrdili, že s ním byli seznámeni a obsahu porozuměli. 

Dodatek 1.           Aktualizace k provozu Mateřské školy ve školním roce 2020/2021 vzhledem k COVID-19


Mateřská škola vydává přílohu Školního řádu s ohledem na mimořádnou epidemiologickou situaci v souvislosti s COVID-19 k zajištění organizace vzdělávání ve školním roce 2020/2021. S přílohou jsou seznámeni všichni zaměstnanci školy, pro které je závazná a je vyvěšena k seznámení zákonným zástupcům dětí jak v šatně tak na webových stránkách školy.

Požadavky na hygienicko-protiepidemický režim


Požadavky na hygienicko-protiepidemický režim odpovídají požadavkům, vyplývajícím z vyhlášky č. 410/2005 Sb. o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, ve znění pozdějších předpisů. A požadavkům, vyplývajícím ze zákona č. 258/ 2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a dále aktuálním doporučením Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.

Režimové požadavky mohou být však ovlivněny aktuálním vývojem, spojeným s Covid-19:
1) Nařízení Vlády České republiky.
2) Nařízení Ministerstva zdravotnictví.
3) Nařízení, na lokální úrovni, vydaná příslušnou Krajskou hygienickou stanicí.

Pokud se významným způsobem režimové požadavky dotýkají zákonných zástupců dětí, jsou informování osobně, prostřednictvím emailu, uvedeném v Evidenčním listu dítěte a na webových stránkách školy.

1. Opatření Mateřské školy


Školy mají povinnost předcházet vzniku a šíření infekčních nemocí, včetně covid-19.  

1.1    Základní hygienická pravidla stanovená Ministerstvem zdravotnictví
1.1.1 Dodržování zásad osobní a provozní hygieny.
1.1.2 S ohledem na způsob šíření onemocnění COVID-19 a možnost snížení rizika šíření tohoto onemocnění je třeba omezit na nezbytně nutnou míru: 
a) počet osob, které se navzájem ve škole stýkají (dítě, zákonný zástupce dítěte, zaměstnanec školy), 
b) dobu, po níž k vzájemné interakci dochází. 
1.1.3 Zajištění skupinové izolace, event. sociální distance. 
1.1.4 Zajištění ochrany úst a nosu (roušky, respirátory) a řádná respirační hygiena v závislosti na protiepidemických opatřeních uvedených u příslušného stupně pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví – tzv. semafor. 
1.1.5 Opakovaná edukace zaměstnanců, dětí, popř. zákonných zástupců dětí. 
1.1.6 Škola a školské zařízení zajišťují: v rámci své kompetence a) dezinfekci rukou, b) úklid prostor, c) dodržování základních hygienických pravidel. 
1.1.7 Škola zamezí vstup nemocných osob do budovy školy.
Povinnost předcházet vzniku a šíření infekčních nemocí naplňují školy podle zákona o ochraně veřejného zdraví tím, že jsou povinny zajistit izolaci dítěte, které vykazuje známky akutního onemocnění, od ostatních dětí a zajistit pro ně dohled zletilé fyzické osoby (§ 7 odst. 3 zákona o ochraně veřejného zdraví).

Zákonný zástupce má povinnost si dítě neprodleně vyzvednout.

V souladu s doporučením odborné společnosti praktických lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, je za normální, tělesnou teplotu považována teplota do 37 stupňů.

1.2 Kroky mateřské školy v případě projevů infekčního onemocnění u dítěte dle požadavků materiálu Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy:
-Pokud jsou evidentní projevy infekčního respiračního onemocnění patrné již při příchodu dítěte do mateřské školy, je v kompetenci učitelky mateřské školy dítě při ranním příchodu nepřijmout, za podmínky, že je přítomen jeho zákonný zástupce
-Pokud jsou příznaky infekčního onemocnění patrné již při příchodu dítěte do mateřské školy a není přítomen zákonný zástupce dítěte (dítě přivádí například starší sourozenec) Je v kompetenci učitelky mateřské školy dítě při ranním příchodu nepřijmout, dítě musí být izolováno. Neprodleně jsou kontaktováni zákonní zástupci dítěte, kteří jsou povinni dítě neprodleně vyzvednout.
-Pokud se příznaky vyskytnou v průběhu pobytu dítěte v mateřské škole. Dítěti je neprodleně nasazena ochrana úst a nosu, dítě musí být izolováno. Neprodleně jsou kontaktování zákonní zástupci dítěte, kteří jsou povinni dítě neprodleně vyzvednout.
-Pokud u dítěte přetrvávají příznaky jako rýma a kašel, které jsou projevem alergického nebo  chronického onemocnění, potvrzuje tuto skutečnost praktický lékař pro děti a dorost. Zákonný zástupce toto potvrzení předkládá mateřské škole.

Zákonný zástupce ve všech případech kontaktuje telefonicky ošetřujícího lékaře dítěte, který rozhodne o dalším postupu.

- Učitelka mateřské školy provádí ráno, před dopolední přesnídávkou tzv. ranní filtr pro monitorování situace ve třídě.


2. Režimové požadavky

2.1 Hra, hračky a další didaktické pomůcky
Celkovou desinfekci hraček, stavebnic, nádobíčka a kontejnerů provádí provozní pracovník dle potřeby, nejméně 1x za pololetí. V případě zhoršené, epidemiologické situace realizuje mateřská škola celkovou dezinfekci  1x měsíčně. Pokud dochází, na základě doporučení Krajské hygienické stanice ke karanténním opatřením je dezinfekce provedena denně.

2.2 Pohybové aktivity a pobyt venku
V průběhu celého dne je prováděno větrání vnitřních prostor mateřské školy. Pravidelné větrání zajišťují jak učitelky MŠ tak provozní pracovnice.
Zohledněna musí být aktuální epidemiologická situace, klimatické podmínky, povětrnostní podmínky a stav ovzduší.

2.3 Odpočinek
Při zhoršené epidemiologické situaci, dochází k častější výměně ložního prádla - 1x za 2 týdny a ručníků – 2x za týden (pondělí a středa). Prádlo je práno při teplotě, nad 60 stupňů. Výměna pyžam standartně 1x za 2 týdny může být zintenzivněna na týdenní. Každý rodič sám zajišťuje jejich vyprání.

Použité ložní a osobní prádlo se nesmí třídit v ubytovací části. Použité ložní prádlo nesmí být pokládáno na plochy, na kterých si hrají děti, nebo se jich dotýkají. Provozní zaměstnanec připraví nádobu či prostředek k tomu určený, například igelitový pytel. Do kterého použité ložní prádlo pokládá a odnáší do prostor určených ke skladování použitého a znečištěného prádla.
V tomto prostoru nesmí být skladováno čisté, ložní prádlo či ručníky.
Znečištěné prádlo se uzavírá před praním například do plastových pytlů, do kterých je při výměně provozní zaměstnanci ihned umísťují. Při manipulaci tedy nedochází ke kontaktu prádla s koberci              ve třídě. Tyto pytle se uzavřené přenáší do prádelny mateřské školy. Vyprané a vyžehlené prádlo je uloženo ve skříních k tomu určených. Praní, žehlení a správné uskladnění prádla zajišťuje pověřený provozní zaměstnanec.

2.4 Stravování
Stravování probíhá v souladu § 29 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb. školský zákon ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 64/2005 Sb. o evidenci úrazů dětí, žáků a studentů, v platném znění.
Při zhoršené epidemiologické situaci, dbají provozní zaměstnanci na pokyny vedení mateřské školy a dodržování hygienických zásad, spojených s šířením epidemiologicky závažné choroby.
Při manipulaci je vždy provozní pracovnice řádně ustrojena a používá jednorázové rukavice.
Chystání nádobí, příboru i nápojů a následné sklízení použitého nádobí zajišťuje pouze provozní zaměstnanec nebo učitelka, aby nedocházelo k manipulaci dětmi.  V případě zhoršené, epidemiologické situace stanovuje zvláštní požadavky na hygienická opatření při výdeji jídla ředitelka školy, se zohledněním, příslušného nařízení. Provozní pracovník utře stoly, provede případně dezinfekci stolů. 
Pro úklid se používají úklidové prostředky s virucidním účinkem.

2.5 Pitný režim
V případě zvýšené nemocnosti či zhoršení epidemiologické situace, je zvolena varianta tzv. řízeného pitného režimu. Tzn., že pití rozdá učitelka či provozní zaměstnanec dětem, dbá dohledu, aby nedošlo    k zaměňování mezi dětmi a po napití se hrnky či kelímky opět sesbírají. Tuto variantu je nutné zařazovat několikrát v průběhu dne, aby byl pitný režim dostatečný. Dětem na požádání v průběhu dne opět nalévá pití učitelka nebo provozní zaměstnanec a použité nádobí je ihned odneseno.

2.6 Denní úklid
Denní úklid se provádí stíráním na vlhko za použití čisticích prostředků s dezinfekčním či virucidním účinkem – umytí umyvadel, záchodových mís, sedátek na záchodech, klik, zábradlí.

v Rovensku, září 2020 

VYŠETŘENÍ ZRAKU OČNÍM SPECIALISTOU PRIMA VIZUS

9.11. v 10:30 proběhne v naší Mateřské škole vyšetření zraku dětí očním specialistou z kliniky Prima Vizus.

Zájemci vyplnili kontatní údaje na formuláři v šatně. Termín upřesníme.

Více informací o vyšetření naleznete na webových stránkách http://www.primavizus.cz/   nebo v letáčku v šatně. 

Smyslem vyšetření zraku je aktivní vyhledání dosud nezjištěných refrakčních (dioptrických) vad u dětí, včasné zahájení účinné léčby

a předcházení tak dalšímu zhoršování zraku, zejména vzniku tupozrakosti. 

Zápis z 1. informační schůzky 7. 9. 2020

Zápis z informační třídní schůzky                                      7. 9. 2020


Program:

•    Zahájení – přivítání rodičů, aktualizace Evidenčních listů, podpisy presence a seznámení se  Školním řádem.

•    Slovo vedoucí školní jídelny p. Zdenky Šinclové: 


– ceny stravného (viz. web nebo nástěnka ve třídě, jídelně)


- odhlašování i přihlašování dětí den dopředu do 11:00 hodin, dítě bez stravy nemůže být do MŠ přijato, nemocné neodhlášené dítě si může první den stravu vyzvednou, další den za plnou cenu


- informace o složení jídelníčku dětí – pestrost a vyváženost stravy odpovídající požadavkům dítěte

 

•    Seznámení se školním řádem – rodiče byli bodově seznámeni se Školním řádem MŠ, stvrdili podpisem (ŠŘ je k nahlédnutí na nástěnce v šatně MŠ nebo na webu školy)

- provoz MŠ: 6:30 – 15:45 (scházení i rozcházení dětí ve třídě Rybiček, Žabičky jsou ve svojí třídě od 7:15 – 12:15). Nutnost přivádět děti do MŠ nejpozději do 8:00

- seznámení rodičů s povinností předávat dítě přímo učitelce, při odchodu nahlásit příchod dospělého. Učitelky nepředávají dítě osobám, které nemají zmocnění zákonných zástupců nebo v případě podezření na užití alkoholu nebo jiných návykových látek.

- zdravotní stav dětí – zákonní zástupci předávají děti do MŠ zdravé. MŠ má právo dítě nepřijmout pokud má dojem, že by mohlo ohrozit ostatní a je povinností rodičů doložit lékařské vyšetření pokud mají pocit, že jsou v právu (týká se to dětí se silným kašlem, zelenou rýmou, horečkou, průjmovým onemocněním, vyrážkou). Zároveň je povinností rodičů hlásit změny zdravotního stavu dětí, abychom předešli k jejich ohrožení (potravinové intolerance, alergie, astma,…) Učitelky zároveň sledují zdravotní stav dětí a je jejich povinností hlásit jakékoliv patologické změny na dítěti příslušným orgánům k dalšímu šetření (OSPOD, PČR).

- seznámení rodičů s pravidly – přivítání se, pozdravení, podání ruky při rozloučení, opět kontakt s dospělým, děti se učí základům společenského chování – poděkovat, požádat, mytí rukou, úklid hraček,…

- seznámení rodičů s jejich právy – poskytování informací, právo ochrany dětí, diskrétnost

- seznámení se ŠVP (Školním vzdělávacím programem), s plánem třídních vzdělávacích bloků a realizací vzdělávací nabídky – k nahlédnutí ve třídách. Vyzvání rodičů k účasti při tvorbě TVP (Třídní vzdělávací program) Připomínky a náměty pro činnosti, exkurze a jiné aktivity jsou vítány. Akce mateřské školy budou zachovány dle plánu akcí, vzhledem k situaci budou všechny až do odvolání realizovány bez přítomnosti veřejnosti.

- informace ke kroužkům v MŠ – pro předškolní děti nabízíme tělovýchovný kroužek se zařazením zdravotních cviků (p.uč. A. Šínová) a kroužek výtvarný (p.uč. A. Řezníčková). Kroužek keramiky letos nebude realizován z organizačních důvodů poskytovatele.

- logopedie – MŠ vyhledává děti s logopedickými obtížemi v řeči a doporučuje rodičům návštěvu klinických logopedů. 1x týdně je dětem zařazeným do logopedické péče nabízeno procvičování na základě doporučení vybraného logopeda.

- sběry – MŠ se od měsíce listopadu do cca dubna účastní sběru tříděné a sušené pomerančové a citronové kůry. Zapojujeme se také spolu se ZŠ do sběru elektroodpadu, baterií a PET vršků.

- konzultační schůzky - nejlépe po předchozí domluvě a dle potřeby rodičů i učitelů. 

- informace - o fungování a aktualitách třídy, školy se rodiče dozví na nástěnkách v šatně, na webové stránce školy nebo ve třídě u učitelek.

- platby v MŠ - školné - 300,- měsíčně


•    Diskuze, dotazy rodičů

Přihlášení a odhlášení stravy u dětí MŠ

Od 1.9. 2020 mají stravu automaticky přihlášenou všechny děti, které mají nahlášený nástup do MŠ.

 

Pokud Vaše dítko v úterý z jakéhokoliv důvodu nenastoupí, musíte si jej odhlásit ve školní jídelně buď osobně nebo u vedoucí šk. jídelny p. Šinclové

na tel. čísle: 739 051 928 minimálně 1 den dopředu do 11:00.

Odhlašování a přihlašovíní stravy si rodiče zařizují sami.

 

Jaká jídla jsou nevhodná pro batolata a děti od 1- 4 let - Jak v kuchyni

Co děti potřebují do MŠ

Co potřebují děti do Mš:

Do třídy:

- oblečení – tepláky, kalhoty , šaty, sukýnky, …

- náhradní oblečení pro případ znečištění

- papuče s pevnou patou – ne pantofle

- pyžamo ( dle počasí krátké / dlouhé )

- hrneček na pití

- balení papírových kapesníků ( krabička / balíčky ), vlhčený toaletní papír

- pro Žabičky roli papírových utěrek

Na pobyt venku:

- oblečení ( popřípadě i boty ) dle počasí na zahradu ( oblečení do každého počasí, pláštěnku, gumáky,… ), pokrývky hlavy

- pro Žabičky prosím – pogumované kalhoty, bundy a gumáky

– děti nemohou být ve stejném oblečení venku v písku a pak ve třídě !!!

Na výlety:

- podepsaný baťůžek, pitíčko v láhvi s uzávěrem, pláštěnku

Vše prosíme podepsané, nebo jinak označené

Informace k PLAVÁNÍ

Od čtvrtka 3. 9. se dokončuje plavecký výcvik z loňského školního roku, který byl přerušen pandemií koronaviru.

Výcvik bude probíhat v čase 9:45 - 11: 25. Děti se vrátí do MŠ na oběd, který bude později. 

 

Co budou děti potřebovat:

- plavky, ručník, čepici do vody v igelitovém nebo jiném voděodolném pylíku

- uzaviratelné pití

! Vše v baťůžku a řádně podepsané !